Internetowe konto pacjenta - informacje

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to bezpłatna usługa, dzięki której pacjent ma stałą i pełną kontrolę nad procesem leczenia, a także zyskuje wiele ułatwień np. możliwość korzystania z czytelnych e-recept. Dzięki IKP można szybko i bezpiecznie uzyskać dostęp do własnej historii zdrowia oraz historii zdrowia członków swojej rodziny np. dzieci do 18. roku życia. Jest to spore ułatwienie nie tylko w przypadku gdy potrzebujemy nową receptę, nie możemy przypomnieć sobie dawki lub nazwy przepisanego przez lekarza leku ale także gdy udajemy się do specjalisty, który przeprowadza wywiad dotyczący dotychczasowego leczenia i stosowanych leków. Dzięki IKP uzyskamy także dostęp do e-skierowania i e-zwolnienia.

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) jest bezpłatne i powszechne, czyli dostępne dla każdego. Przeczytaj i sprawdź, jak założyć takie konto i jakie płyną z tego dla Ciebie korzyści.

Dla kogo i po co IKP?

Internetowe Konto Pacjenta jest projektem rządowym, a to oznacza, że mają do niego dostęp wszyscy.

Po co je stworzono?

  • aby usprawnić formalności związane z procesem leczenia,
  • by dać pacjentom łatwy i pełny wgląd w ich dokumentację medyczną,
  • proces cyfryzacji w obecnej chwili pozostaje jednym z najbardziej koniecznych działań w zakresie usprawnienia systemu ochrony zdrowia.

Co zrobić, żeby zacząć korzystać z IKP?

Trzeba spełnić dwa warunki:

  • mieć dostęp do internetu
  • posiadać tzw. Profil Zaufany

Co to jest profil zaufany?

To specjalny profil cyfrowy, dzięki któremu mamy zagwarantowane bezpieczeństwo naszych danych. Jeśli nie masz profilu zaufanego, załóż go – to jest naprawdę bardzo proste. Możesz założyć go online przez bank (listę banków, za pośrednictwem których możesz to zrobić znajdziesz na stronie www.gov.pl). Ponadto możesz zarejestrować się w serwisie www.gov.pl i potwierdzić (bardzo rzecz upraszczając: odebrać, choć nie otrzymamy niczego fizycznie, a jedynie swego rodzaju wirtualny podpis uwierzytelniający) swój profil zaufany w punkcie potwierdzającym np. w urzędzie miasta, urzędzie gminy i właściwym dla miejsca zamieszkania oddziale NFZ – w Polsce działa 1500 takich punktów, są one oznaczone znakiem profilu zaufanego. Adresy punktów potwierdzających można będzie znaleźć również na stronie www.gov.pl.

Osoby, które chcą skorzystać z pomocy przy założeniu Internetowego Konta Pacjenta zapraszamy do Miejsko-Gminnej Przychodni w Świeciu.

W celu umówienia spotkania prosimy o kontakt:

 

Osoby, które posiadają nowy dowód osobisty z warstwą elektroniczną i podczas jego wyrabiania zdecydowały się na utworzenie podpisu elektronicznego, także mogą bez problemu utworzyć konto w IKP.

Po utworzeniu profilu zaufanego możemy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta oraz korzystać z innych usług publicznych online.

Dlaczego warto posiadać Profil Zaufany?

Ponieważ dzięki niemu możesz korzystać z setek usług online na wielu portalach urzędowych, bez wychodzenia z domu i konieczności tracenia czasu w kolejkach. Takimi portalami są między innymi:

 

Jak długo jest ważny profil zaufany?

3 lata. Potem możesz przedłużać jego ważność o kolejne 3 lata.

Jak zacząć korzystać z IKP?

To bardzo proste. Trzeba wejść na stronę pacjent.gov.pl i zalogować się przy użyciu Profilu Zaufanego postępując zgodnie z instrukcją. To wszystko.

UWAGA!

Po zalogowaniu na koncie trzeba wejść w zakładkę Moje Konto, które znajduje się w prawym, górnym rogu ekranu. Tam należy uzupełnić dane o numer telefonu kontaktowego (komórkowego).

Od tego momentu można już korzystać z Internetowego Konta Pacjenta. Dzieję się tak, ponieważ każdy pacjent w internecie posiada takie konto, trzeba je tylko aktywować.

Korzyści płynące z posiadania IKP?

  • otrzymasz nową e-receptę na przyjmowane leki bez konieczności wizyty u lekarza
  • dostaniesz powiadomienia o wystawionych e-receptach i kody do ich realizacji mailem lub poprzez sms
  • uzyskasz stały wgląd w zapisane na receptach informacje np. dawkowanie leków
  • sprawdzisz historię wszystkich recept, które zostały wystawione po 1 stycznia 2019 roku
  • zyskasz pełny dostęp do własnej historii medycznej
  • sprawdzisz pełną historię swoich wizyt lekarskich w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia od 2008 roku
  • zyskasz dostęp do historii medycznej swoich niepełnoletnich dzieci oraz członków rodziny, którzy udostępnili wgląd w informacje na temat swojego stanu zdrowia
  • będziesz mógł udostępnić lekarzowi informacje o stanie zdrowia, odbytych wizytach lekarskich oraz przyjmowanych lekach
  • otrzymasz e-skierowanie do specjalisty, zniknie potrzeba dostarczania skierowania osobiście lub pocztą w terminie 14 dni do poradni specjalistycznej, wystarczy kontakt telefoniczny z placówką medyczną

WAŻNE: Prowadzony dotychczas przez NFZ Zintegrowany Informator Pacjenta stanie się częścią Internetowego Konta Pacjenta. Wszyscy, którzy korzystali z ZIP znajdą swoje dane w IKP. Tym samym przypominamy, że Oddziały Wojewódzkie NFZ nie zakładają już kont w ZIP.

Podsumowanie:

Zyskanie dostępu do Internetowego Konta Pacjenta znacząco ułatwia życie i kontakty ze służbą zdrowia. Dzięki dostępowi online do historii zdrowia, e-recept a także e-skierowań i e-zwolnień można uniknąć konieczności częstych wizyt w przychodni np. w celu uzyskania nowej recepty na leki, które stosowane są podczas leczenia chorób przewlekłych (trzeba wcześniej ustalić to z lekarzem), zyskać dostęp do pełnej historii zdrowia także w przypadku naszych bliskich oraz udostępniać historię chorób lekarzom bez konieczności kserowania historii choroby, którą mamy założoną w przychodni.

Załącznik Nr 1 – Oświadczenie Świadczeniobiorcy

Scroll to Top
Skip to content
Portal Pacjenta